null

Badanie: Wizerunek Warszawy wśród obcokrajowców mieszkających w stolicy

Drukuj otwiera się w nowej karcie
widok na Warszawę z oddali
Warszawa w perspektywie

Urząd m. st. Warszawy prezentuje wyniki badań przeprowadzonych we wrześniu i październiku 2022 roku wśród cudzoziemców zamieszkujących w stolicy.

„Stolica stwarza wiele możliwości i oferuje wygodę życia wszystkim, którzy nie boją się ciężkiej pracy i chcą żyć w tempie, jakie narzuca miasto. Warszawa jest miejscem, które wiele oferuje, ale które też stawia przed przyjezdnymi pewne wymagania.”

Cel badania

Głównym celem badania było odtworzenie wizerunku Warszawy widzianej oczami zagranicznych mieszkańców. Ważnym aspektem badania było zgłębienie emocjonalnej i racjonalnej strony wizerunku marki miasta.

Respondenci i metodologia

Badanie miało charakter jakościowy, wykonano je techniką projekcyjną z wykorzystaniem kart dixit: respondenci wybierali karty, które najlepiej oddają ich emocje związane z Warszawą. Zostało przeprowadzone wśród:

  • 50 kobiet i 50 mężczyzn
  • w wieku od 19  do 75 lat
  • pochodzących z krajów UE i spoza UE (Algierii, Białorusi, Bułgarii, Chin, Egiptu, Gruzji, Francji, Macedonii, Rosji, Ukrainy, Włoch)

Poniżej zamieszczamy fragmenty z raportu odnoszące się do różnych obszarów badania.

Tożsamość Warszawy – percepcja miasta i jego cechy

Warszawa jest dużym miastem, nieco hałaśliwym i zakorkowanym, lecz mimo to jest czysta, zielona i bardziej bezpieczna niż inne europejskie stolice. Ponadto charakteryzuje się bardzo dobrą komunikacją miejską.

Serce miasta i jego zalety

Warszawa kojarzy się przede wszystkim z charakterystycznymi, rozpoznawalnymi miejscami i obiektami – z Pałacem Kultury i Nauki, syrenką, Wisłą czy Starówką. Dzięki bogatej ofercie rozrywkowej, gastronomicznej, kulturalnej oraz atrakcyjnemu rynkowi pracy, odbierana jest najczęściej jako miasto dynamiczne, stale rozwijające się i atrakcyjne.  Inne zalety często wymieniane przez obcokrajowców to dobry poziom edukacji, nowoczesność przeplatana śladami historii, bogata oferta spędzania czasu wolnego oraz zieleń.

Mieszkańcy

Zdaniem badanych, mieszkańcy miasta zdają się akceptować przybyszów z całej Polski i innych krajów, a w razie potrzeby im pomagać. Niemniej, czasem daje się odczuć w ich postawie nutę wyższości czy niechęć wobec cudzoziemców. Przypadki jawnej nietolerancji są rzadkie, ale jest to jednak ten aspekt, w którym Warszawa mogłaby się wzorować na innych stolicach europejskich np. Londynie.

Warszawa i jej mieszkańcy są raczej przyjaźni i pomocni, choć dla cudzoziemców pewną barierę może stanowić brak znajomości języka polskiego. Jeśli jednak obcokrajowiec mówi po angielsku, to jest duża szansa, że zostanie zrozumiany, ponieważ wielu warszawiaków mówi w tym języku.  Warszawiacy są otwarci, żyją szybko i przeważnie są zapracowani. Bywają też chłodni i nieco zarozumiali.

Badanie czterech cech miasta

W trakcie badania testowane były cztery cechy miasta opisane w krótkich definicjach: przyjazność, otwartość, różnorodność i aktywność. Różnorodność i aktywność to określenia, które uznano za wyjątkowo dobrze oddające charakter Warszawy. Różnorodność jest rozumiana jako szeroki wachlarz możliwości (na każdym niemal polu – edukacji, pracy, rozrywki, usług). Dopiero na drugim miejscu wspominano o różnorodności mieszkańców i dużej liczbie osób napływowych z całej Polski i świata. Warszawa jest miastem aktywnym na wielu poziomach. Zwracano uwagę zwłaszcza na aktywności sportowo-rekreacyjne, imprezy na wolnym powietrzu, a także rozrywkę i życie nocne. Przyjezdni dostrzegają, że w mieście wiele się zmienia, i że wciąż powstają nowe inwestycje. Otwartość i przyjazność także zostały ocenione dość wysoko.

Wyobrażenia a rzeczywistość

Wrażenia dotyczące Warszawy w dużej mierze zależą od punktu odniesienia jaki mają obcokrajowcy. Ci, którzy przyjechali z małego miasta z Ukrainy czy Bałkanów mają inną skalę porównawczą niż np. mieszkaniec Kantonu, Szanghaju czy Moskwy. W skali światowej Warszawa nie jest jeszcze metropolią porównywalną z Paryżem czy Londynem, ale za to jest od nich dużo spokojniejsza i bezpieczniejsza.

Niektórzy respondenci mieli porównanie do innych polskich miast. Na ich tle Warszawa wypada korzystniej jeśli chodzi o możliwości i różnorodność. Zwykle, przed przyjazdem do Polski, cudzoziemcy spoza Europy nie mieli dużej wiedzy o naszym kraju i stolicy. Również wiedza ich przyjaciół czy rodziny była na ten temat nikła. Przeważnie po przyjeździe ich postrzeganie Warszawy zmieniło się na korzyść.

Zapraszamy do zapoznania się z całym raportem, wersja dostępna w języku polskim.

Grafika. Wizerunek Warszawy wśród obcokrajowców mieszkających w stolicy