null

Projekt Escapetruck - poznaj dramat ofiar handlu ludźmi

Drukuj otwiera się w nowej karcie
ciężarówka symbolizująca handel ludźmi

23 października o godz. 10:00 na parkingu przed Pałacem Kultury i Nauki od strony Al. Jerozolimskich (przed kinem Kinoteka) wystartuje wyjątkowy edukacyjny projekt Escapetruck, który po raz pierwszy odwiedza Polskę. W nowatorski sposób zwraca on uwagę na kwestię handlu ludźmi, w szczególności pracy przymusowej i wykorzystywania seksualnego.

Holenderska inicjatywa Escapetruck

Escapetruck jest inicjatywą holenderskiej Fundacji Reshape i powstał przy wsparciu finansowym holenderskiej Policji oraz Ambasady Królestwa Niderlandów w Polsce. Projekt został zainicjowany w naszym kraju przy ścisłej współpracy z Centrum Badań nad Handlem Ludźmi Uniwersytetu Wrocławskiego oraz polską Policją i Strażą Graniczną.

Zagadnienie handlu ludźmi zostanie przedstawione odwiedzającym w formie escape roomu. Mimo że jest to gra, odwiedzających czeka szokujące i skłaniające do refleksji doświadczenie.

Przebieg gry

Uczestnicy projektu poznają prawdziwe historie osób, które padły ofiarą handlu ludźmi w Polsce, a którym udało się uciec dzięki skoordynowanej pomocy służb. Podczas gry uczestnicy – w grupach do 6 osób – będą musieli wydostać się z ciężarówki, rozwiązując interaktywne zadania i szyfry. Kluczowym zadaniem graczy będzie pomoc wirtualnej ofierze wykorzystywania w wydostaniu się z  trudnej sytuacji, w jakiej się znalazła. Pomieszczenia w escape roomie zostały przygotowane tak, aby odzwierciedlały warunki życia ofiar handlu ludźmi. Można spodziewać się nieprzyjemnych dźwięków i zapachów oraz poczuć się jak w potrzasku. Przekonaj się, czy podołasz temu trudnemu wyzwaniu.

Obecni na miejscu policjanci będą udzielać informacji na temat zagrożeń, sposobów działania przestępców i skutków handlu ludźmi. Celem organizatorów wydarzenia jest podniesienie świadomości społecznej oraz uwidocznienie ofiar i ich traum.

Udział w grze jest bezpłatny i możliwy dla osób, które ukończyły 16 lat. Escapetruck będzie dostępny dla odwiedzających od godz. 10:00 w poniedziałek 23 października do wczesnych godzin popołudniowych następnego dnia.

Zachęcamy do udziału w tej ważnej kampanii społecznej.