null

PKiN znów w barwach Białorusi

Drukuj otwiera się w nowej karcie

<p><strong>Pałac Kultury i Nauki ponownie rozbłyśnie dziś na biało-czerwono-biało, a na maszcie warszawskiego ratusza na znak solidarności z Białorusią pojawi się opozycyjna białoruska flaga.</strong></p>

Pałac Kultury i Nauki ponownie rozbłyśnie dziś na biało-czerwono-biało, a na maszcie warszawskiego ratusza na znak solidarności z Białorusią pojawi się opozycyjna białoruska flaga.

Warszawa we współpracy z Domem Białoruskim i przedstawicielami akcji obywatelskich postanowiła przyłączyć się do międzynarodowej inicjatywy na rzecz wolnych i demokratycznych wyborów na Białorusi.

Warszawa wspiera Białoruś i nie zgadza się na łamanie praw człowieka i demokracji! Dlatego wspólnie z innymi miastami na całym świecie 26 sierpnia przekażemy Białorusinom w tym ważnym dla nich momencie naszą międzynarodową solidarność! – tak prezydent m.st. Warszawy, Rafał Trzaskowski zapowiedział dołączenie stolicy do akcji. 

W ramach inicjatywy 26 sierpnia znowu podświetlimy Pałac Kultury i Nauki w barwach biało-czerwono-białych – to kolory flagi białoruskiej, symbolu opozycji. W ten sposób Warszawa znów da jasny sygnał, że nie zgadza się na łamanie praw człowieka i obywatela. PKiN już raz podświetlono na biało-czerwono-biało – zrobiliśmy to 9 sierpnia, w dniu wyborów na Białorusi.

Białoruska flaga na budynku ratusza

Również 26 sierpnia o godzinie 16.00 z inicjatywy prezydenta Rafała Trzaskowskiego na maszt ratusza przy placu Bankowym zostanie wciągnięta opozycyjna flaga białoruska. Do udziału w akcji zostały zaproszone również zarządy dzielnic.

W komunikacji miejskiej wyświetlane są grafiki, pokazujące wsparcie Warszawy dla Białorusi. - Na Facebooku udostępniliśmy specjalną nakładkę, której każdy z Was może użyć i również zamanifestować swój sprzeciw wobec łamania prawa u naszych wschodnich sąsiadów – mówi prezydent Warszawy.

Każdy gest solidarności jest dla narodu białoruskiego bardzo ważny. Nie bądźmy obojętni, wspierajmy i pomagajmy naszym sąsiadom w tym bardzo ważnym momencie w historii ich kraju. Nawet w symboliczny sposób – apeluje Rafał Trzaskowski.

Do inicjatywy przyłączą się Praga, Bratysława i Budapeszt – miasta, z którymi Warszawa ściśle współpracuje i z którymi powołała do życia Pakt Wolnych Miast. Władze tych stolic także wywieszą flagi białoruskie w swoich siedzibach.

Prezydent Warszawy oraz burmistrzowie opublikowali też wspólne stanowisko (pełna treść w załączniku):

My, Pakt Wolnych Miast, solidaryzujemy się z pokojowymi demonstrantami na Białorusi i potępiamy z całą mocą niedopuszczalną przemoc ze strony władz państwowych. Przyszłość Białorusi musi należeć do narodu białoruskiego, a nie do ostatniego dyktatora Europy. Wzywamy UE do rewizji swojej polityki wobec Białorusi i wprowadzenia odpowiednich środków przeciwko osobom odpowiedzialnym za brutalne represje.

Warszawa nie po raz pierwszy pokazuje solidarność z innymi narodami. Po tragicznym wybuchu w Bejrucie Pałac Kultury i Nauki podświetlony został w barwach Libanu.

 

Załączniki: